A legjobb, amit tehetünk, hogy megpróbálunk lazítani:
Gyógynövények és kiegészítők
- A kamillatea áldásos hatását már az ókori görögök is ismerték. Napjainkban a természetgyógyászok gyakran ajánlják a stressz kezelésére. Igyunk l-l csészével naponta háromszor.
- A kamillát más nyugtató gyógynövényekkel, például levendulával és macskagyökérrel együtt csomagoljuk gézbe, és tartsuk a vízcsap alá, miközben a kádba fürdővizet engedünk.
- Egy vizsgálat során azoknak a stressz alatt álló embereknek, akik naponta 1000 mg C-vitamint szedtek, kisebb mértékben emelkedett a vérnyomása, és hamarabb helyreállt a stresszhormon szintje, mint azoknak, akik nem kaptak kiegészítőt.
- Az ázsiai ginszeng közismerten óvja a szervezetet a stressz hatásaitól, mivel elősegíti a stresszhormon felszabadulását, és támogatja a hormont termelő szervek (a hipofízis, a hipotalamusz és a mellékvese) működését. Kisebb adaggal kezdve és a dózist fokozatosan növelve szedjük naponta kétszer a feszült időszakokban. Két-három hetente egy hétig szüneteltessük a kiegészítő alkalmazását.
Összpontosítás
- Klinikai vizsgálatok igazolják, hogy a meditáció oldja a feszültséget. Üljünk le kényelmesen valahová, ahol senki sem zavar. Hunyjuk be a szemünket. Válasszunk egy szót vagy kifejezést, például „minden rendben". Miközben a légzésünkre összpontosítunk, minden kifújáskor ismételjük meg a kifejezést. Ha a gondolataink elkalandoznának, tereljük vissza őket a választott szóhoz. Próbáljunk erre összpontosítani 10-20 percig. Végezzük a gyakorlatot naponta legalább egyszer.
- Kutatások bizonyítják, hogy a zene csökkenti a vérnyomást, sőt még a stresszhormon szintet is a vérben. Tartsunk hétköznap is egy kis szünetet: hallgassunk megnyugtató dallamokat.
- Amikor úgy érezzük, hogy a szorongás szinte már megbénít, idézzünk fel valamit, amivel kapcsolatban ugyanilyen feszültséget éreztünk egy évvel ezelőtt. Mennyire tűnik fontosnak most? Próbáljunk előremenni egy évet az időben, és tekintsünk vissza jelenlegi gondunkra. Időutazásunk végén valószínűleg már nem is tűnik olyan kétségbeejtőnek a helyzet.
Fokozatos ellazulás
- Próbáljuk ki a progresszív relaxációs technikát. Üljünk vagy feküdjünk le egy csendes, kényelmes helyen. Hunyjuk be a szemünket. Hajlítsuk be a lábujjainkat jó erősen, tartsuk így körülbelül 10 másodpercig, azután lazítsuk el. Ezután feszítsük meg és ernyesszük el a lábfejünket, a lábunkat, a hasunkat, az ujjainkat, a karunkat, a nyakunkat és az arcunkat, vagyis fokozatosan, tetőtől talpig lazítsuk el az egész testünket.
A megelőzés ereje
- Menjünk el sétálni, vagy végezzünk valamilyen más testmozgást legalább hetente háromszor 20 percig. A sport serkenti a jó közérzetet biztosító agyi vegyületek, az endorfinok („boldogsághormonok") felszabadulását.
- Korlátozzuk alkohol-, koffein-, cukor- és (amennyiben dohányzunk) nikotinfogyasztásunkat. Ezek az anyagok ugyanis felerősíthetik a stressz fizikai tüneteit, például a szapora szívverést, a remegést, a tenyér nyirkossá válását, fokozhatják a szorongást, valamint az ingerlékenységet is.
- Válasszunk magunknak valamilyen hobbit. A kertészkedés, a kézimunkázás, a keresztrejtvényfejtés, az olvasás vagy más időtöltés segíthet eltávolodni a hétköznapok problémáitól.
Hasznos: Kérjünk orvosi segítséget, ha a stresszel összefüggő változások befolyásolják az életminőségünket: a szorongás szinte megbénít, nehezen tudunk elaludni, vagy éjszaka gyakran felébredünk, jelentősen nő az étvágyunk, valamint pszichoszomatikus tünetek (krónikus vagy heves fejfájás, hát- vagy nyakfájdalom, ekcéma, irritábilis bél szindróma) jelentkeznek. Hosszú távon a stressz megnövelheti a szív- és érrendszeri betegségek, a magas vérnyomás, a szívinfarktus, a gyomor- és nyombélfekély, az influenza, az allergia, a depresszió, a fejfájás és más betegségek kockázatát.
|