“Gyógyszerekre nincs mindig szükség, de a gyógyulásba vetett hitre igen.”

“Mindannyiunknak hatalmunkban áll választani egészség és betegség, gazdagság és szegénység, szabadság és szolgaság között. A miénk a döntés, nem pedig bárki másé.” (Richard Bach: Illúziók)

A GYÖMBÉR EGY IGAZI CSODASZER

Aki még nem ismerné, az most megismerheti ezt az igen sokoldalú csodálatos fűszernövényt ami gyógynövény is egyben!

Az ázsiai konyha egyszerűen elképzelhetetlen gyömbér nélkül: a növény az indiai, a kínai és a thai ínyencségek fontos alkotórésze.

De nálunk is igen elterjedt már. A magyarok pecsenyéket, zsíros ételeket, nehéz főzelékféléket (bab, lencse) fűszereznek vele, de ízesíthetünk süteményeket, édességeket, szószokat is vele. A gyömbér fokozza az emésztőnedvek termelődését, így segít a nehéz, zsíros ételek emésztésében, s mérsékli a bélgázok képződését.

 gyomber.jpg

A gyömbér gyökere kitüntetett helyet foglal el a keleti orvoslásban, elsősorban a több ezer éves múltra visszatekintő indiai ájurvédában. A növény szanszkrit neve (ádu) a „szarvgyökér” szóból származik. A Mars bolygó, illetve Mars isten befolyása alatt áll. A Mars, mint ismeretes, a tűzhöz kötődik, férfias energiát hordoz, és az asztrológia értelmezése szerint befolyása kiterjed a szerelemre, a pénzre, a sikerre és a hatalomra. Ennek megfelelően erőteljesen melegítő hatású, fogyasztása hozzájárul a jó közérzethez, ösztönzi az immunrendszer működését. Ősi indiai feljegyzések szerint a jógik szellemük tisztaságának fokozására, valamint a friss lehelet céljából alkalmazták a gyömbért, mert úgy tartották, hogy – a fokhagymával ellentétben – a gyömbér rágcsálása „nem sérti az isteneket”. Konfucius, az i. e. 6. században élt, nagy kínai bölcselő magasra értékelte a gyömbér gyógyító tulajdonságait. Úgy tudják, hogy minden étkezéshez fogyasztott belőle. Már a 6. században ismertté vált Kínában és Japánban is.

Gyógyító fitonutriensek 
Többféle gyógyító hatású növényi anyag, úgynevezett fitonutriens található a gyömbérben.

A legfontosabb felhasználási területek: gyulladáscsökkentés, hörghurut, emésztési problémák, reumás fájdalmak, étvágytalanság (anorexia). Emellett antioxidánsként is nagy fontosságú, vagyis csökkenti a szabad gyökök romboló hatását.Egyes közlemények szerint a gyömbérnek rákellenes hatása is van.

Fő alkotórészei: illóolajok, B6- és C-vitamin, valamint ásványi anyagok, elsősorban kalcium, magnézium, kén, foszfor és kálium.

A magnézium nyugtatja az idegrendszert, és – a gyömbérnek a vérkeringést javító egyéb alkotórészeivel együtt – kiválóan hat görcsoldóként. A kalcium és a foszfor ugyancsak megnyugtatja az idegeket, segít depresszió, stressz, izom- és menstruációs görcsök esetén. A kálium elengedhetetlen a szabályos szívritmushoz, biztosítja a megfelelő izomerőt (a szívizomban is!), valamint vérnyomás-szabályozó.

Hatásos terhességgel járó reggeli émelygés ellen. Hasonlóképpen a kemoterápia vagy tengeri betegség következtében fellépő émelygést is gyógyítja. A gyömbér illó olaj tartalmának köszönheti jellegzetes illatát és ízért. Gingerols tartalma fájdalomcsillapító és antibakteriális hatású.

A gyömbér segíti a szív és az érrendszer egészséges működését, csökkenti a vérrögképződés kockázatát. Ily módon tehát gyömbér fogyasztásával csökkenthetjük a szívbetegség és az agyvérzés (stroke) kockázatát. Emellett a gyömbér mérsékli a koleszterinszintet, a magas vérnyomást, sőt a makacs köhögést is megszüntetheti. Ha valaki repülőút, hosszas autózás, hajókirándulás előtt áll, vagy csak egyszerűen sokat utazik, akkor e várható megpróbáltatások előtt néhány nappal érdemes megkezdenie a rendszeres gyömbérfogyasztást, aminek eredményeként szinte bizonyosan búcsút mondhat problémáinak.

 

Érdekesség

 

Az amerikai National Center for Complementary and Alternative Medicine (NCCAM) szervezet kiértékelte a létező összes tanulmány eredményét, és a tudósításokat kétértelműnek (a gyömbér rövidtávú használata a terhességgel járó hányinger és hányás megszüntetése esetében), zavarosnak (amikor a mozgás, a kemoterápia, vagy az operáció által okozott rosszullét kezelésére használják) és nehezen érthetőnek minősítette (amikor az ízületgyulladás vagy izomfájás kezelésére használták).

 

Méregtelenítés:
Különösen hasznos a növény ősszel és télen, mert nyirkos, nedves, hideg időben a szervezet saját hőtermelését ösztönözve, javítja a közérzetet, gyorsítja a vérkeringést, egyszersmind a javuló keringés következtében fokozza az anyagcseretermékek és más méreganyagok eltávolítását a szervezetből, vagyis méregtelenítő hatású. Megfázás, influenza esetén hasznos azoknak, akik szeretnék „kiizzadni” a betegségüket.

 

Segítség a migrénes fejfájásra:
Egy indiai napilap egy olyan gyömbérreceptet is közöl, amely az ájurvéda hagyományai és mai tapasztalatok szerint egyaránt hasznos makacsul kínzó migrén esetén.
 
Negyed teáskanálnyi szárított gyömbérport tegyünk egy pohár vízbe, keverjük el egy teáskanálnyi mézzel, és igyuk meg. 

Négyóránként ismételjük. Mindezt csak azokon a napokon szükséges megtenni, amikor fellép a migrénes fejfájás.

A természetes afrodiziákum

A gyömbér fogyasztása fokozza a nemi vágyat, vagyis afrodiziákum. Még erősebb az ilyen jellegű hatása, ha korianderrel és rozmaringgal együtt jut be a szervezetbe.

Bár írott forrás nem említi, valószínű, hogy nők esetében is hasonlóképpen működik.

gyombertea.jpg

Gyömbérből tea: 
1 l víz, 50 g reszelt friss gyömbér /kis lyukú reszelőn/, 2 db fahéjrúd, 5-6 szem szegfűszeg, 1 narancs leve és reszelt héja, 1 citrom leve és reszelt héja, 1 csipet feketebors, 1 csipet só, 2 ek méz
 
A vizet felforraljuk a gyömbérrel, a fahéjjal, a szegfűszeggel és a borssal. Kb. 10 percig főzzük. Ezután lehúzzuk a lángról, beletesszük a narancs és a citrom héját, levét, a mézet és a sót, majd még 3- 4 percig állni hagyjuk. Hidegen vagy melegen egyaránt nagyon egészséges ital.

 

Ha valaki nem ismeri, nyugodt szívvel ajánlom, hogy bátran kísérletezzen csak vele, igazán megéri! Különleges, csípős íze pedig senkit ne riasszon vissza ettől a fantasztikus gyökértől.

. Fahéjas-szegfűszeges gyömbértea

 

Ez az igazi aduász a nátha kezelésében, ugyanis tele van gyulladáscsökkentő fűszerekkel, amik kíválóan pusztítják a rossz bacikat és vírusokat is...

 

Natúr

A vizet tegyük oda forrni.

A gyömbért pucoljuk meg. Én krumplihámozóval szoktam, így szépen vékonyan meg lehet hámozni. Ha gidres-gödrös a gyömbérdarabunk, nem kell tökéletesen meghámozni, úgyis leszűrjük a végén. De az összes héja ne maradjon rajta.

Ezután szeleteljük fel, majd a már forr a víz, dobjuk bele a darabkákat.

Takaréklángon kb. 15 percet főzzük, tegyünk rá fedőt.

Ezután kapcsoljuk le a gázt, és hagyjuk kb. 30 percig ázni. Szűrjük le.

Gyömbéres karácsonyi süti
Hozzávalók:
10 dkg vaj
25 dkg barnacukor
1 nagy tojás felverve
2 teáskanál sütőpor
fél teáskanál só
2 teáskanál őrölt gyömbér
35 dkg liszt
10 dkg kristálycukor egy kis tálkában

Elkészítés:
Megolvasztunk 10 dekagramm vajat, és összekeverjük 25 dekagramm barnacukorral. Hagyjuk kihűlni, majd adjunk hozzá 1 egész felvert tojást. Megszórjuk két teáskanál sütőporral, fél teáskanál sóval és 2 teáskanál őrölt gyömbérrel, majd alaposan összedolgozzuk 35 dekagramm liszttel. Az így összekevert masszát legalább 1 órára tegyük be a hűtőszekrénybe - akár éjszakára is hagyhatjuk. Ha sietünk, a pihentetés elmaradhat.

Miután lehűlt a tészta, nedves kézzel dió nagyságú golyókat formálunk, amelyeket megforgatunk egy kis tálkába kiöntött kristálycukorban. Kikent sütőlapra vagy sütőpapírra helyezzük őket egymástól 6-7 centiméter távolságra, és spatulával vagy a tenyerünkkel kicsit meglapítjuk őket. 190 fokra előmelegített sütőben 10-12 percig sütjük, amíg megpirulnak a tallérok. Egy pohár tejjel kiváló.

5 ok, hogy miért egyél gyömbért

A magyar konyha nem igazán használja, pedig szerte a világban természetes gyógyszerként tartják számon, ételízesítő hatása mellett. Tudd meg, mi mindenre jó a gyömbér, hogy ezután állandó szereplője legyen az étrendednek!

Melegítsd a tested!

A hideg időben minden nap egy kis gyömbér és máris jobban fogod bírni a zimankót! A gyömbér ugyanis belülről fűt, amit nem csak a gyomrodban, de a bőrödön is érezni fogsz. Reszelj egy kicsit a teádba vagy használd fűszerként, akár a hagyományos ételeknél is. Ne félj, nem rontja el az összhatást, csak különlegesebb ízt kölcsönöz a főztödnek.

Rosszkedvűző

A gyömbér amellett, hogy isteni fűszer, mára elismert gyógynövény is. Összesen 22 féle gyógyászati tulajdonsággal bír. Enyhíti a gyulladásos folyamatokat, a köhögést, csillapítja a lázat, segíti az emésztést, csökkenti a koleszterinszintet, valamint kiváló görcsoldó és hangulatjavító - hogy csak a legfontosabbakat említsük. Fogyassz gyömbérteát, ami garantáltan segít elmulasztani a rossz közérzeted!

Kívülre is!

Ez az ősi indiai növény kívülről használva igazi bőrápoló csodaszer. Segít bizonyos bőrbetegségek és rossz vérellátás esetén, de bizonyos gombás fertőzések ellen is rendkívül hatékony. Az ókori kínaiak rovarcsípéseket és kisebb sebeket is bedörzsöltek vele, mert csökkenti az égő, viszkető érzést, ezenkívül kiválóan fertőtlenít is.

Másnaposság ellen

Ha bulizni készülsz - ami ráadásul jelentős alkoholfogyasztással jár - vigyél magaddal néhány kis szelet gyömbért, amit elrágcsálhatsz két pohár ital között. Az alkoholt ugyan nem bontja le, de megelőzheted vele a másnapi gyötrő fejfájást.

Végtagfájdalmakra

Ha a hideg időben előjönnek a reumás panaszaid, vagy csak megerőltetted magad edzésen és fájnak az ízületeid, készíts magadnak egy forró, gyömbéres fürdőt! Forrázd le a reszelt gyömbért és öntsd a fürdővizedhez. Maximum húsz percig ülj a kádban, majd a fájó végtagjaidat dörzsöld be a megmaradt reszelt gyömbérrel. Jó melegen takarózz be, és maradj így egész éjszaka!

Forrás:

 

Náthaűző forró koktél - Coldrex helyett

 Itt a megfázós, náthás időszak, egyre többen tüsszögünk vagy köhögünk. A reklámok pedig ezt kihasználva másról sem szólnak, mint a nátha ellenes szintetikus italporokról. De miért igyuk azokat, amikor sokkal hatékonyabb és finomabb természetes megoldások is léteznek - ráadásul mellékhatás mentesen:

 tn_coldrex-helyett.jpg

Hozzávalók:

  • 1 púpozott mokkáskanál kurkuma por
  • 50 ml méz (hárs vagy kakukkfű méz a legjobb)
  • 1/2 mokkáskanál frissen őrölt vegyes bors (lehet kevesebb is, aki nem szereti a csípős ízt)
  • 1/2 mokkáskanál mézeskalács fűszerkeverék (akinek nincs, annak ánizs, édeskömény, fahéj, szegfűszeg, kardamom, koriander)
  • egy hüvelykujjnyi gyömbér
  • egy fél citrom leve
  • 300 ml tisztított víz

Elkészítése:

  1. A vízben a vékony szeletekre vágott gyömbért forralom 5 percig, majd hagyom kb. 60°C-osra hűlni
  2. Míg forr a gyömbér, addig a mézet jól kikeverem a kurkumával és a fűszerekkel-
  3. Ha a gyömbérfőzet 60°C-osra hűlt, ráöntöm a fűszeres mézre, jól elkeverem, és hozzáadom a citromlevet.
  4. Melegen kell kortyolgatni!

Kiváló náthaűző, immunerősítő és lázellenes hatású, támogatja a tüdő és a hörgők működését.

 

Forrás: http://antalvali.com/boszorkanykonyha/ihato/forro-italok/nathauzo-forro-koktel-coldrex-helyett.html

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 17
Tegnapi: 62
Heti: 447
Havi: 2 480
Össz.: 481 113

Látogatottság növelés
Oldal: A GYÖMBÉR egy igazi CSODASZER -ízületgyulladás vagy izomfájás kezelésére is!
“Gyógyszerekre nincs mindig szükség, de a gyógyulásba vetett hitre igen.” - © 2008 - 2024 - erzso-gyogyasz.hupont.hu

Az, hogy weboldal ingyen annyit jelent, hogy minden ingyenes és korlátlan: weboldal ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »