“Gyógyszerekre nincs mindig szükség, de a gyógyulásba vetett hitre igen.”

“Mindannyiunknak hatalmunkban áll választani egészség és betegség, gazdagság és szegénység, szabadság és szolgaság között. A miénk a döntés, nem pedig bárki másé.” (Richard Bach: Illúziók)

 

EZ AZ EGÉSZSÉGES TÁPLÁLKOZÁS EGYIK EGYSZERŰ TITKA!

 

Rendszeres, kiegyensúlyozott, mértékletes, vitamindús, zöldségek és gyümölcsök, ásványi anyagok és nyomelemek, többször kevesebb, stb, stb. Ezeket biztos mindenki kívülről fújja, de egy valamiről nem esik olyan gyakran említés: a helyes kombinációról! Hisz az is éppolyan fontos, hogy mit mivel eszünk, hogyan társítjuk a különböző összetételű élelmiszereket.

 

Mi történik tulajdonképpen a gyomorban?

 

Amikor a táplálék a gyomorba kerül, annak milyenségétől függően választódnak ki az emésztőenzimek és állítódik be ezek savassága – hogy a gyomortartalom teljesen meg tudjon emésztődni. Ha a gyomorba egyszerre két olyan tápanyag kerül, amelynek emésztéséhez más-más összetételű és kémhatású emésztőnedv szükséges, akkor egyik sem fog teljes mértékben megemésztődni.

A gyomortartalom félig emésztetlenül érkezik a vékonybélbe, ahol erjedésnek és rothadásnak indul. Az eredmény pedig az, hogy az ebből felszabaduló méreganyagok felhalmozódnak a bélrendszerben és jelentősen megterhelik a belső szerveket is (máj, hasnyálmirigy, vese, stb). Ennek következtében pedig idővel krónikus betegségek alakulnak majd ki.

Bármilyen bio- és egészséges élelmiszert használhatunk, ha nem tudjuk helyesen kombinálni őket. Az alábbi táblázat kis útmutatóként szolgál etéren:

 

 elelmiszerek-tarsitasa.png

Optimális társítás esetén az emésztés teljes lesz, így nem terhelődik meg az emésztőrendszer. Semleges társítással a gyomor megbirkózik, de tartós fogyasztásnál problémákat okozhat. A táblázatban NEM-mel jelölt kombinációk igen egészségtelenek, noha sokunk étrendjében szerepel a sült krumpli-rántott hús kombó illetve csirkepaprikás csigatészta házasítás. Ezeknél az eseteknél gyakran előfordulhat puffadás, hasmenés vagy székrekedés.

MI NEM AJÁNLOTT?

  • A gyomor nem tud két koncentrált ételféleséget megemészteni, egy időben (koncentráltnak számít minden, ami nem nyers zöldség vagy gyümölcs). Főleg a különböző fehérjeforrásokat, ezért egy étkezésen belül ne keverjük a húst, tojást, sajtféléket és hüvelyeseket.
  • Ne vegyítsük az állati fehérjéket a keményítőben gazdag élelmiszerekkel (tészta, péktermék, krumpli, rizs, kenyér, hüvelyesek). Az állati eredetű fehérjék bontásához másmilyen enzim szükséges, mint a keményítőhöz. Itt tehát elfelejtendő a krumpli sült hússal, tészta húsos mártással, a kolbászos kifli és társai.
  • Soha ne vegyítsük a gyümölcsöt és édességet az ételekkel. Gyümölcsöt csak éhgyomorra fogyasszunk, vagy fél órával evés előtt vagy 2 órával azután. A cukor, méz, fruktóz vagy dextróz gátolja a gyomornedv kiválasztását, így ha étkezés közben vagy közvetlenül utána fogyasztjuk, puffadást és teltségérzetet okoznak.
  • Ne vegyítsük a zsíros ételeket (vaj, zsír, tejföl, szalonna, olajok) a fehérjedús és keményítőbe gazdag ételekkel. A zsír és fehérje keveréke nagyon nehezen ürül a gyomorból a vékoybélbe, emellett pedig a zsír-keményítő keverék emésztetlen marad, mi több, tele van kalóriákkal.
  • Ne fogyasszunk vizet étkezések alatt és közvetlenül utána sem. Ugyanis ez lemossa, felhígítja a gyomornedvet és lassítja az emésztést. Vizet evés előtt 20-30 perccel igyunk.
  • A tej éhgyomorra a legjobb és ne keverjük semmilyen más élelmiszerrel (esetleg teljes kiőrlésű kenyérrel).
  • Ne társítsuk a savas gyümölcsöket(narancs, alma, erdei gyümölcs, stb.) az édesekkel (banán, körte).

MI AJÁNLOTT

  • Az állati fehérjéket keményítőben szegény zöldségekkel fogyasszuk (főleg a zöldeket, a magas víztartalmúakat: petrezselyem, spenót, paradicsom, uborka, paprika, brokkoli, káposzta).
  • A zsíros ételeket szintén ilyen zöldségekkel kombináljuk.
  • A keményítőben gazdag élelmiszerek kiválóan párosíthatók hüvelyesekkel.
  • Tejet és gyümölcsöket csak éhgyomorra fogyasszunk.
  • Miden, ami édes(ség), azt üres gyomorra fogyasszuk. Próbáljunk felhagyni az ebéd utáni desszerttel. Ha evés után mégis kívánjuk az édességet, akkor azt jelenti, nem az anyagcserénkhez szükséges tápanyagokat visszük be a szervezetünkbe.
  • filantropikum.com

 

Így készítsünk lúgosító italt egyszerűen otthon

A könnyen elkészíthető lúgosító ital nagyon jó szomjoldó, finom az íze, és kiválóan lúgosítja a szervezetet.

Hidratál és számos értékes tápanyaggal látja el a szervezetet. A keverék mivel számos antioxidánst tartalmaz, hatékony gyulladáscsökkentő tulajdonsággal rendelkezik.

Az uborkának magas a szilícium-oxid tartalma, így elősegíti az elasztin és kollagén termelődést, megóvja a kötőszövetet a káros hatásoktól, és megújítja a bőrt. A zeller hatékony vízhajtó, csökkenti a szervezetben fellépő gyulladásokat. A gyömbér pedig szintén gyulladásgátló, és rákellenes tulajdonságokkal is rendelkezik.

Hozzávalók:

  • 1 kígyóuborka,
  • 1 hüvelyknyi gyömbér,
  • egy marék petrezselyemzöld,
  • 3 zeller szár,
  • 1 citrom.

Elkészítés: A hozzávalókat alaposan mossuk meg, vágjuk apró darabokra, és turmixoljuk össze. Ha túl erős, vagy sűrűre sikerül, tölthetünk hozzá egy kevés vizet is.

Naponta legalább egy adaggal fogyasszunk el a turmixból, leginkább reggeli előtt vagy helyett ajánlott. Telítettségérzettel tölt el, táplál és lúgosítja a szervezetet.

forrás: http://twice.hu/
 
 
 
 

6 kevésbé ismert méregtelenítő zöldség és gyümölcs

meregtelenito.jpg

A méregtelenítés igen fontos, hiszen a környezetből vagy ételeinkből szervezetünkbe jutott méreganyagokat el kell távolítani. Az alábbi zöldségek támogatják a méregtelenítés folyamatát, vitaminok, antioxidánsok, ásványi anyagok, esszenciális zsírsavak, rostok és egyéb szükséges tápanyagok segítségével.

Avokádó

A zsírszegény diéta-őrület közepette az avokádó szinte tiltott lett, pedig méregtelenítő gyümölcsként nagyon is hasznos. Magas a telítetlen zsír-tartalma, de nem gátolja az értékes Omega 3- és Omega 6 zsírsavak egyensúlyát sem étrendünkben.

 

A méregtelenítő étrend során is fontos a zsír, mivel elősegíti az epe kibocsátását az epehólyagból, lehetővé téve a méreganyagok távozását és az értékes vitaminok felszívódását – melyek az A-, D-, E- és K-vitamin. Az avokádó is tartalmaz folsavat, pantoténsavat és káliumot. Fél csészényi avokádó 8 gramm rosttal lát el bennünket.

Krémes állaga miatt több módon is használható, ráadásul sok dolgot helyettesíthet, így a tejet és a tejszínt is. Salátákba és mártásnak is kiváló.

Áfonya

Rostban és C-vitaminban igen gazdag. Alacsony a kalóriatartalma. Antioxidáns-tartalmát illetően is előkelő helyen áll a méregtelenítésben. Az antocianin antioxidánsok miatt kék színű, melyek a szabad gyökök káros hatásaitól védik a sejteket. Fokozzák ezen felül a glutation-termelést. Védenek a szürkehályog, glaukóma, a peptikus fekélyek, az allergiák, cukorbetegség, bizonyos rákfajták és az Alzheimer-kór ellen is – ráadásul lassítják az öregedést.

Nem nehéz rendszeresen enni az áfonyából, hiszen apró és finom. Smoothie-, reggeli műzli formájában nagyon jó, de bármikor lehet kéznél munka közben is egy kis tálban.

Gyömbér

Nélküle a méregtelenítő ételek listája nem lehet teljes. Természetes gyulladásgátló, enyhíti a hányingert, javítja az emésztést, elősegíti a méregtelenítést, mivel vegyületeinek köszönhetően hozzájárul, hogy az élelmiszerek gyorsabban áthaladjanak a beleken.

Pépesített répa- és gyömbér keverékével készíthető leves, de frissen reszelve salátaöntethez adhatjuk, vagy folyadék formában is fogyaszthatjuk a zöldséglevekhez hasonlóan.

Karfiol

Ne tévesszen meg semleges színe – a karfiol is jelentős méregtelenítő zöldség, magas fitokemikália- és glükozinolát-tartalma miatt. Ezek a belekben izotiocianátokká és indol-3 karbinol vegyületekké bomlanak, melyek szabályozzák a szervezet méregtelenítő enzimjeit és védenek a rák ellen.

Rostban és C-vitaminban is gazdag, és persze számos formában fogyasztható, keményítő-tartalmú méregtelenítő étel. Még pépesítve is remek, krumplipüré helyett…

Petrezselyem

Ez a mutatós konyhai fűszernövény sok-sok C-vitamint tartalmaz, de emellett klorofillt, béta-karotint, K-vitamint és folsavat, melyek mind szükségesek a szervezet méregtelenítéséhez. Emeli a glutation-szintet, mellyel gátolja a májműködési zavart és az inzulin-rezisztanciát.

Levesbe, salátába, tésztához is adhatjuk, de zöldség turmixot is készíthetünk belőle. Mutatós díszítéshez is, de persze megéri megenni.

Cékla

Kálium, folsav, rost és antioxidáns-gazdag, valamint tartalmaz betaint, ami a tapasztalatok szerint csökkenti számos gyulladás markerének szintjét és véd a májkárosodás ellen. A betacianin, mely vöröses színét adja, sokban hozzájárul a zöldség egészségügyi előnyeihez. A gyulladáscsökkentő- és méregtelenítő folyamatokat a szervezetben az antioxidáns-tartalom is jelentős mértékben növeli. A céklában ráadásul kevés kalória van.

Nyersen is finom, szendvicsbe, salátába rakható, de turmixolható is, és zöldségléként fogyasztható. Almával és gyömbérrel bátran kombináljuk! K-vitamin, magnézium, kálium és vastartalma is jelentős.

(Szöveg forrása: rakellen.alapitvany)

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 79
Tegnapi: 86
Heti: 350
Havi: 1 445
Össz.: 494 274

Látogatottság növelés
Oldal: Lúgosítás, Méregtelenítő-ételek, ÉTEL -TÁRSÍTÁSOK
“Gyógyszerekre nincs mindig szükség, de a gyógyulásba vetett hitre igen.” - © 2008 - 2024 - erzso-gyogyasz.hupont.hu

Az, hogy weboldal ingyen annyit jelent, hogy minden ingyenes és korlátlan: weboldal ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »