“Gyógyszerekre nincs mindig szükség, de a gyógyulásba vetett hitre igen.”

“Mindannyiunknak hatalmunkban áll választani egészség és betegség, gazdagság és szegénység, szabadság és szolgaság között. A miénk a döntés, nem pedig bárki másé.” (Richard Bach: Illúziók)

A csontok és fogak gyógynövényei

A gyógynövények nagyon jól hatnak megfázások vagy hólyagproblémák ellen, reumára vagy szívpanaszokra is léteznek gyógyító növények. De a csontokra és a fogakra is? Olyan gyógynövényeket fogunk most bemutatni, amelyek a hagyományos népi orvoslás szerint erős csontokhoz és egészséges fogakhoz segíthetnek bennünket. Olyanokat, amelyek támogatják a csontritkulás megelőzését, elősegítik a gyors regenerációt csonttörések után, és a fogainkat belülről erősítik.

Hatékony gyógynövények a csontokért és fogakért

Azoknak a gyógynövényeknek, amelyek a csontokat és fogakat képesek gyógyítani, különösen erősnek kell lenniük – ezt gondolhatnánk. Végül is ezeknek a növényeknek a szervezet mélyében kell hatniuk, és aztán még a legkeményebb szövetünkre is – vagyis a csontokra és fogakra. Hogyan sikerülhet ez egy gyógynövénynek?

Kalcium és fluor a csontokra ható gyógynövényekben?

Egyáltalán mit várunk egy gyógynövénytől, amely jót tesz a csontoknak és a fogaknak? Legyen kalciumban gazdag? Tartalmazzon jó nagy adag fluort? Távolról sincs így. Az egészséges csontokért alkalmazható gyógynövények legtöbbje nem tartalmaz sokkal több kalciumot, mint más gyógynövények. Bár már ez is jóval több, mint a szokványos kultúrzöldségeink átlagos kalciumtartalma. Azonban napi néhány kanálkával – általában tea formájában – a csontot gyógyító speciális növények kalciumtartalma valójában nem lehet meghatározó.

Gyógynövények a csontokért és fogakért – léteznek!

Egy gyógynövényekből készült tea mindenesetre gyorsan beszerezhető és elkészíthető. Több erőfeszítést követel ellenben a megfelelő gyógynövények kiválasztása. Hogy a kakukkfű köhögés ellen hatásos és az aranyvessző jót tesz a hólyagnak, bizonyára sokan tudják. Talán az is ismerős, hogy a csalán alkalmazható reumára, és a galagonya használ a szívnek. Azonban hogy mely gyógynövények alkalmasak a csontok és fogak számára, az kevésbé közismert. Cikkünkben most nemcsak a legfontosabb gyógynövényeket mutatjuk be, amelyekkel megőrizhető a csontok és fogak egészsége, hanem felfedjük annak titkát is, miért annyira jók ezek a növények, és milyen formában alkalmazhatók leginkább.

Fekete nadálytő

Bizonyára a fekete nadálytő a csontok és fogak legismertebb gyógynövénye. Már Hildegard von Bingen és Paracelsus is alkalmazta gyógynövényként a csontokra. Sokféle hatást tulajdonítanak a növénynek: csökkenti a gyulladásokat, gyógyítja a sebeket, csillapítja a fájdalmat, és segíti a csonttörések gyógyulását. Jóllehet egykor a fekete nadálytőt gyakran spenótszerű főzelékként fogyasztották, ma óva intenek a növény belsőleges alkalmazásától, mivel kifogásolható mennyiségű pirrolizidin-alkaloidokat tartalmaz. A szekunder növényi anyagok egy csoportjáról van szó, amely állatkísérletekben májkárosító és rákkeltő hatásúnak bizonyult. Alternatívaként a homeopátiás feketenadálytő-készítmények ajánlhatók megfelelő hígításban.

Gombernyő

A gombernyő nem egy feltűnő kinézetű növény, kedvelt helye a hegyekben lévő erdő. Intenzív íze erős gyógyhatásra utal. Paracelsus előszeretettel alkalmazott csonttörésekre egy palástfűből, fekete nadálytőből és gombernyőből álló főzetet. Ma a gombernyőt tea formájában használják olyan csonttöréseknél, amelyek nem akarnak gyógyulni. Természetesen a növény nem hiányozhat a tipikus csontritkulás elleni teákból sem. Ezekben a festő rekettyével, a palástfűvel, a vörös lóhere virágával és sok más gyógynövénnyel együtt szokott feltűnni. Mivel a növény gátló hatással rendelkezik a candida gombára is, hüvelyi gombafertőzésre is ajánlják.

Mezei zsurló

A mezei zsurló egy egészen más aspektust hoz a csont- és fogproblémák gyógynövényes terápiájába. A növény szilíciumot tartalmaz kovasav formájában. A szilícium egy fontos építőeleme a csontnak, különösen a csontnak azon a részén találtak sokat belőle, ahol új szövet volt kialakulóban. A mezei zsurló így általánosan a csontépítés serkentőszerének, valamint mindenféle kötőszövet – amelyekhez a legerősebbek, a csontok és a fogak is tartoznak – erősítőszerének számít. A szilícium kölcsönzi a csontoknak a szükséges elaszticitást, struktúrát és szilárdságot. A csontritkulás prevenciójából vagy kezeléséből nem hagyható ki.

Festő rekettye

A növény egyre inkább a tudomány fókuszába kerül, mivel a genistein nevű szekunder növényi anyagot találták meg benne, egy úgynevezett fitoösztrogént az izoflavonok családjából. Ezért azt feltételezik, hogy a festő rekettye szokásos alkalmazása a népi gyógyászatban a csontbetegségek megelőzésére abszolút korrekt volt. A genistein csökkenti a csontvesztést, így a festő rekettye értékes növény a változókorban. Mivel azonban a mérgező növényekhez tartozik, nagyon gondosan és csakis fitoterapeutás konzultáció után adagolható.
 
 

    1354638674.098-1111mosoly-f.jpg

CSONTRITKULÁS ELLEN – MÁKOLAJ

A  mákolaj világossárga, finom, lágy, kesernyés aromával. Főleg a linolsavtartalma magas (többszörösen telítetlen zsírsav).

Készítés

A leszüretelt mákot tisztítás és szárítás után csigapréssel kisajtoljuk, így kapjuk a hidegen sajtolt mákolajat.Ezután egy tartályban helyezzük el, majd természetes ülepítést követően palackozzuk, így frissen kerül az Ön asztalára.Felbontatlan palackban 9hónapig megőrzi szavatosságát,fénytől védett hűvös helyen tároljuk!

A csontozat első számú természetes segítője. Megállítja a csontszövetek leépülési folyamatát, majd elkezdi építeni azt.

Adagolási javaslat:

  • csonttömeg megőrzésre: napi 1-2 mokkáskanállal
  • csontritkulás esetén: napi 3-4 mokkáskanállal étkezés közben.

A mák igen nagy kincs a magyar – és környékbeli országok étkezési    kultúrájában. Viszonylag egyszerű termesztési módja, sokoldalú  felhasználhatósága és kedvező tulajdonságai tették közkedveltté. Aminosavakban, zsírsavakban, foszforban, kalciumban, káliumban, magnéziumban és vasban gazdag. Régóta tudjuk, hogy lassítja az öregedési folyamatokat. Elősegíti a magas vérnyomás csökkentését. Kedvező zsírsav összetételének köszönhetően segítségével megelőzhető a trombózis és az embólia kialakulása. Normalizálja a vér koleszterinszintjét. Fokozza a szervezet védekező mechanizmusát. Jótékony a sebek gyógyulásában. Növeli a szellemi teljesítőképességet. Idegerősítő, idegfájdalom csökkentő, nyugtató hatású. Magas a foszfor tartalma amely elsődlegesen felelős a kalcium hatékony felszívódásáért, és a csontokba történő beépüléséért Mivel a mákolaj nem gyógyszer csak egészséges táplálék, a hatását nem máról holnapra, hanem hosszú távon fejti ki.

Tudományos kutatások kiderítették, hogy a mák olajának rendkívül magas a foszfor tartalma amely elsődlegesen felelős a kalcium hatékony felszívódásáért, és a csontokba történő beépüléséért.

Jótékony hatásának fokozása érdekében javasoljuk más olajjal együtt fogyasztani(pl.:lenmagolaj,dióolaj).

A kutatások során létrehoztak két, egyenként 20-20 fős csoportot, melynek tagjai előrehaladott csontritkulásban szenvedő nők voltak. Az egyik csoport hagyományos kezelést kapott, míg a másik napi 1-1 mokkáskanálnyi mákolajat fogyasztott. Az eredmény mindenkit meggyőzött! A mákolajjal kezelt csoport valamennyi tagjának csontozata normális értéket mutatott már 12-16 hónapos kezelést követően.

Mivel a mák nem gyógyszer csak egészséges táplálék, a hatását nem máról holnapra, hanem hosszú távon fejti ki.

Magyarországon minden 10. ember, (tehát mintegy egymillió)  szenved csontritkulásban. Többségük nő, de a férfi betegek száma is eléri a 300 ezret. Az idős lakosság arányának növekedésével ez a betegség is egyre gyakoribbá válik.

Testünk szilárd váza, tapintásra kemény, csontjaink állandó átalakuláson mennek át. Felszínükön és belsejükben állandóan „zajlik az élet”, a folyamatos lebontó- és építőmunka. Csontjaink kívül egy tömörebb kérgi részből, belül pedig szivacsos állományból épülnek fel. Ezek háromféle sejtje a csontfaló, csontépítő és az alapállományt képező csontsejtek.

Az emberi csont fejlődése a magzati életben kezdődik, és 25–30 éves korra éri el a maximális, vagyis csúcs-csonttömeget, ami ideális esetben az elkövetkező években nem változik lényegesen. Csak az ideális esetet (megfelelő mozgásmennyiség, és minőségi táplálkozás) szinte lehetetlen fenntartanunk.

A csontépítésben, a csontvesztés megelőzésében a nemi hormonok (ösztrogén, tesztoszteron) jelentős szerepet töltenek be. Időskorban a csontbontás lassúbb, de a csökkent csontépítés még ezt sem tudja ellensúlyozni. Ha a csonttömeg kritikusan alacsony szintre csökken – törési küszöb –, akkor a csont már minimális erőhatásra is eltörik.

A fizikai aktivitás, az izommunka csontokra kifejtett húzó-feszítő hatása jelentős csontépítő inger, a magas csúcs-csonttömeg elérésében játszott szerepe bizonyított. Űrhajósoknál például az izommunka hiánya súlytalanságban néhány hónap alatt igen súlyos csontritkulást eredményez.

A csontritkulás legfontosabb kockázati tényezőjét, a genetikai hajlamot sajnos nem befolyásolhatjuk, pedig az életünk során elérhető csúcs-csonttömeget, csontjaink minőségét és mennyiségét mintegy 80%-ban öröklött génjeink határozzák meg. Nemünk és életkorunk szintén adott (a nők csúcs-csonttömege alacsonyabb, s a menopauza után még rohamosabban csökken, az életkor előrehaladtával ugyancsak növekszik a kockázat).

A csontritkulás kezdetben semmilyen panaszt nem okoz. Fájdalom már csak akkor jelentkezik, amikor mikroszkopikus méretű törések alakulnak ki a csontgerendákban és csontlemezeken. A fájdalom a hát, derék és a medence táján a leggyakoribb. Lassan, fokozatosan erősödik tartós állás során, vagy hirtelen lép fel lépcsőn járás, vagy nehéz tárgy emelése közben, pihenéskor, fekvés közben enyhül, vagy meg is szűnik. Terhelésre, mozgásra erősödik, később állandósul, de jellemző tünete az éjszakai gerincfájdalom is.

A csontritkulás megindulásának jele többek között a testalkat, a testtartás megváltozik: a testmagasság akár 10–15 cm-el is csökkenhet, emiatt a törzsön harántredők jelennek meg, fokozódik a háti hajlat, a medence előrebillen, az alsó bordák a csípőlapátra támaszkodhatnak. Jellemző a sovány alkat, a sorvadt izomzat, a sápadt bőrszín és a bizonytalan járás a súlypont áthelyeződése miatt.

Forrás: balogholaj

 

 

SEGÍTHETÜNK-E TÁPLÁLKOZÁSSAL A CSONTRITKULÁSON?

 

csontritkulas.jpg


--------------------------------------------
Igen. 

Ugyanis a csontritkulás folyamata megfelelő táplálkozással megelőzhető, illetve ha már kialakult, akkor mérsékelhető.

A csontszövet egy aktív, élő testszövet, ami folyamatosan újraépíti önmagát. Ehhez az újjáépítéshez megfelelő tápanyagokra van szüksége. Elsősorban kalciumra. De a kalciumszükséglet kielégítése mellett mindig figyelni kell a megfelelő energia bevitelre és az étrend optimális tápanyag-összetételére is.


--------------------------------------------
KALCIUM: ÚJJÁÉPÍTI, ERŐSÍTI CSONTSZERKEZETÜNKET. 
--------------------------------------------

AZ ÉLETKORNAK MEGFELELŐ AJÁNLÁS A KÖVETKEZŐ:

Gyermekkorban 500-800 mg/nap

Felnőttek számára átlagosan 1000-1200 mg/nap

Áldott állapotban lévő és szoptató édesanyáknak 1200-1500 mg/nap

Már diagnosztizált osteoporosisos betegeknek 1500 mg/nap


--------------------------------------------
MAGYARORSZÁGON A FELNŐTT LAKOSSÁG KALCIUMBEVITELE NEM HALADJA MEG A NAPI 500-600 MG-OT. 
--------------------------------------------

Néhány élelmiszer (források és alternatívák) kalcium tartalma
Élelmiszer Ca mg/100 g :

Mák 986mg

Trappista sajt 600 mg

Mogyoró 290mg 

Olajos hal 270mg

Spenót 140mg

Tej 120 mg 

Banán 110mg 

Bab 106mg 

Brokkoli 87mg 

Túró 80 mg

Lencse 74 mg 

Barna kenyér 30mg

-------------------------------------------
A CSONTRITKULÁS ÉTRENDI MEGELŐZÉSE ÉS KEZELÉSE
-------------------------------------------

D -vitamin:

fokozza a kalcium felszívódását, és segíti a csontokba történő beépülését. Szervezetünkben a D-vitamin növeli a kalcium-felszívódás hatékonyságát a belekből, csökkenti a szervezet kalcium ürítését, valamint a vázrendszerben elősegíti a csontképzést.
Feltételezhető, hogy az időskorúak D-vitamin ellátottsága nem megfelelő. Gyermek – és fiatal felnőttkorban napi 400 NE az ajánlott, idősebb korban napi 600-800 NE.


-------------------------------------------
Jellemző D-vitamin források: máj, tojás, tej, tejtermékek, halolaj.
-------------------------------------------

Foszfor: nemcsak a bevitt foszfor mennyisége, hanem a kalciumhoz viszonyított aránya is fontos. Ideális a Ca:P arány ha 1:1, vagy 1,5:1. Ha a táplálékok közel azonos mennyiségben tartalmazzák mindkettőt, akkor a foszfor segíti a kalciumnak a csontokba való beépülését, és csökkenti a vizelettel távozó kalcium mennyiséget.

Ha a foszfor aránya lényegesen meghaladja a kalciumét, akkor a magas szérumfoszforszint csökkentését célzó mechanizmusok révén a csontokból kalcium szabadul fel. 

Foszforforrás a húsok, húskészítmények, olajos magvak.

Ajánlott mennyiség: 700 mg/nap

A-vitamin: a csontok hosszanti növekedését segíti elő. 

-------------------------------------------

Források: sárgarépa, sütőtök, bimbóskel, fűszerpaprika, kajszibarack, tej, tojás, vaj, sertésmáj.
-------------------------------------------


K-vitamin: szerepe van a csontfehérje szintézisében, a csont mátrixának kialakításában. 
(Az ásványi kristályok a csontfehérjébe épülnek be. K-vitamin hiányában a károsodott fehérje nem képes megkötni az ásványi kristályokat. Ezen állapot kialakulhat túlzott antibiotikum fogyasztás következtében is.)

-------------------------------------------
Források: brokkoli, saláta, paraj, káposzta, paradicsom, tej, tejtermékek, máj.
-------------------------------------------



C-vitamin: szükséges a csontszöveti fehérje (kollagén) képződéséhez.

-------------------------------------------
Források: homoktövis, alma, gyümölcsök, savanyú káposzta, zöldségek.
-------------------------------------------

Fluor: növeli a csontképzést.

-------------------------------------------
Források: halak, tea, fluorozott ásványvizek.
-------------------------------------------

Mangán, réz, magnézium: kedvezően hat a csontképzésre.

-------------------------------------------
Valamennyi megtalálható pl. a dióban és a zöldborsóban.
-------------------------------------------

--------------------------------------------
GÁTLÓ TÉNYEZŐK!!!
--------------------------------------------

A túlzott só (nátrium) bevitel növeli a kalciumürítést. Magyarországon a sófogyasztás az optimális 2-3-szorosát is eléri. Sót igen nagy mennyiségben tartalmaznak a húsipari termékek, a sajtok, a készételek: levesek, mártások, ketchup stb.

Gyomorsavtúltengés esetén savlekötőként alkalmazott alumíniumtartalmú antacidok növelik a kalciumürítést, ezáltal növelik a csontritkulás kockázatát.

Ha a beteg tartósan gabonakorpát fogyaszt obstipatio, diverticulosis kezelésére, számításba kell venni a kalcium, a cink és a vas hiányos felszívódását.

A kávé, a fekete tea, a koffeint tartalmazó kóla típusú italok is diuresis fokozásával vezethetnek negatív kalciumegyensúlyhoz. Minden csésze kávé 100 mg-al emeli a kalciumszükségletet, ezért különösen csekély bevitel esetén kerülni kell a kávézást.

A szénsavas üdítők savanyúságát általában foszforsavval szabályozzák, ezért ezek kalciumot képesek megkötni a szervezetben, meggátolva felszívódását. Egy-egy pohár szénsavas üdítő az ebéd után semlegesítheti az étkezés összes kalciumtartalmát.

Alkohol
Az alkohol számos olyan élettani és anyagcsere-folyamatot megzavar, amelyek a kalcium csontokba való beépülését elősegítenék. Ezért a túlzott alkoholfogyasztás elősegíti a csontritkulás kialakulását.

forrás:
- sotepedia 
- Dr.Tamási L. Oszteoporózis SpringMed Kiadó,2006
- Susan M. Q.: Táplálkozás és étrendi kezelés Medicina Könyvkiadó Rt. Budapest, 1998
- Barna M.(szerk): Táplálkozás-diéta Medicina Könyvkiadó Rt., Budapest, 1996
- Henter I. (szerk): Új lehetőségek a diétákban NUMIL Kft. Budapest, 2000


A kalcium mítosz összeomlása, avagy csonterősítés 8 lépésben

A kalcium mítosz összeomlása

Meglepő módon a legnagyobb mennyiségű kalciumot fogyasztó országokban a legnagyobb a csontritkulás előfordulásának aránya. Nevezetesen Kanadában, USA-ban és a Skandináv országokban –mondja David Wolf, a világ egyik legnagyobb tiszteletnek örvendő étkezési szakembere.

A csontsűrűség ugyanis nincsen egyenes arányban a csonterősséggel. A csontritkulást ellenőrző klasszikus orvosi tesztek a csontsűrűséget ellenőrzik csupán. Csakhogy a csonterősség ennél sokkal több. A csont gyakorlatilag nem más, mint ásványi anyagok egy kollagén rendszerbe zárva. Az ásványi anyagok teszik erőssé a csontot, teherbíróvá, míg a kollagén biztosítja a csont rugalmasságát. Bizonyos gyógyszerek (Fosamax pl.) a csont ásványianyag tartalmát növelik, miközben a rugalmasságát nem. Ezzel tulajdonképpen rontják a csont minőségét, mert sajnos törékenyebbé teszik azt. Dr Robert Thompson „The Calcium Lie” (A kalcium hazugság) című könyvében azt mondja, hogy mivel a csontok legalább egy tucat ásványból épülnek fel, nagy tévedés ezek közül csupán egyre, a kalciumra kontentrálni, illetve ha ezt tesszük nagy valószínűséggel gyengítjük csontjaink szerkezetét, és idővel csontritkulást idézünk elő.

David Wolf és mások is hangsúlyozzák a nem megfelelő kálciumbevitel számos egészségügyi probléma okozója:

Korai öregedés
Szív és érrendszeri betegségek
Fog és fogínybetegségek
Elhízás és diabetesz
Alzheimer kór
Mell rák és mell ciszták
Epekő, vastagbélrák és Crohn-betegség
Vesekő
Petefészek ciszta
Cellulitisz
A nem kívánt helyeken lerakódott kalcium veszélyei

Tovább komplikálja a helyzetet, hogy a nem kívánt helyeken lerakódott kálcium az immunrendszerünk ellen egyfajta pajzsot képez, és otthont nyújt a szervezetbe került nehézfémeknek, rovar és féregirtószerek származékainak és a szervezetbe kerülő műanyagoknak. Ezért olyan nehéz ezeket a mérgeket kiüríteni a testünkből. És ha már kialakul egy ilyen, az immunrendszer számára alig megközelíthető kapszula bennünk, természetesen vírusok, baktériumok és gombák is szívesen megtelepednek ott.




A csont nem csupán kálciumból áll
Mit tegyünk az egészséges csontokért?

A lerakódásokat nyilván el akarjuk kerülni. Azt is, hogy csontjaink törékennyé váljanak, és veszítsenek rugalmasságukból. Testünknek nagyobb esélye van a bevitt kalciumot megfelelő módon hasznosítani, ha az növényi eredetű. Hogy néhányat megemlítsünk ilyen például az igazi növényt evő tehenek teje –bármilyen abszurd is ezt kihangsúlyozni, sajnos ma már releváns-, a zöld, leveles zöldségek, a citrus gyümölcsök magjai, a karob, a búzafű, stb.

Louis Kevran, a Nóbel díjra jelölt francia tudós éveket töltött a szilícium és kálcium összefüggésének kutatásával. Felfedezte, hogy a szilícium és magnézium a szervezetben könnyen hasznosítható kálciummá alakul. Tehát segíthetünk csontjainkon ezek fogyasztásával is. A szilícium remek forrása például a nyers uborka, zöld paprika, paradicsom és számos gyógynövény, így a mezei zsurló (Equisetum arvense), csalán (Urtica dioica), abrakzab (avena sativa) és az alfalfa.

A lehető legjobb magnézium forrás a nyers, organikus kakaó. Érdemes tehát a minőségi, magas kakaótartalmú étcsokoládét enni -megyek is veszek egy táblával!

A többi, csontjaink és egész szervezetünk számára szükséges 84 ásvány legegyszerűbben a Himalájai sókristályból nyerhető.

Ezek mellett természetesen elengedhetetlen a D és K vitaminok biztosítása is. Mint tudjuk a D vitamin segít a kálciumfelszívódásban, a K vitamin pedig biztosítja, hogy a felszívódott kálcium a testünkben a lehető legmegfelelőbb helyre kerüljön.



Csonterősítés 8 lépésben

A csonterősítés érdekében tehát többféle elhatározást kell meghoznunk és életviteli változtatást kell kieszközölnünk. Ez a befektetés hosszú távon bőven megtérül majd, ugyanis szívünk, ereink, szerveink és csontjaink egészségéről gondoskodnak.

Vegyünk magunkhoz optimális mennyiségű D vitamint akár napsütésből, akár étkezési kiegészítők segítségével. D vitamin szintünket laboratóriumi vér vizsgálattal ellenőrizhetjük.
Biztosítsunk megelelő mennyiségű K vitamin bevitelt savanyított ételekből, zöld, leveles zöldségekből, nyers tejből és sajtból. Továbbá ha szükséges K2 vitamin szedésével. Egészséges, más gyógyszereket nem szedő felnőtteknek Dr Vermeer maximum 185 mcg napi adagot javasol.
Végezzünk rendszeresen bármilyen a gravitáció vonzása ellen irányuló testgyakorlatot. Például séta, futás, jogging, hegymászás. Ide sorolják a step aerobikot is. Mivel ez kifejezetten traumatizálja a medencefenék izmait, lányok és hölgyek kerüljék. Egyik legélvezetesebb idetartozó testgyakorlás a “csúcs fitnesz”. Erről a Második Szív című könyvemben is írtam (101-102. oldal), illetve a masodiksziv.blogspot.be blogra felraktam a részletes leírását, ami alapján akár gyakorolható is. Ha jól csináljuk, a fiatalság hormonnak nevezett növekedési hormonszintünket (human growth hormon) stimuláljuk általa.
Fogyasszuk a helyi, friss, teljes és organikus termékeket, legyen az gyümülcs, zöldség, gabona, tojás, hús vagy pasztörizálatlan tejtermék.
Minimalizáljuk a cukor és finomított gabonák fogyasztását.
Érdemes fontolóra vennünk a jó minőségű, állati eredetű omega3 tartalmú étkezési kiegészítők fogyasztását.
Gondoskodjunk elegendő éjszakai, pihentető alvásról.
Végül pedig, ami napjaink változó világában talán a legnehezebb, tanuljuk meg az életünkben minket érő stresszt megfelelő módon kezelni! Ha kell, segítséggel!

http://naturahirek.hu/a-kalcium-mitosz-osszeomlasa-avagy-csonterosites-8-lepesben/

 

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 81
Tegnapi: 86
Heti: 352
Havi: 1 447
Össz.: 494 276

Látogatottság növelés
Oldal: Csontok, fogak gyógynövényei Csontritkulás-csontépítés Csontritkulás ellen mákolaj
“Gyógyszerekre nincs mindig szükség, de a gyógyulásba vetett hitre igen.” - © 2008 - 2024 - erzso-gyogyasz.hupont.hu

Az, hogy weboldal ingyen annyit jelent, hogy minden ingyenes és korlátlan: weboldal ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »