“Gyógyszerekre nincs mindig szükség, de a gyógyulásba vetett hitre igen.”

“Mindannyiunknak hatalmunkban áll választani egészség és betegség, gazdagság és szegénység, szabadság és szolgaság között. A miénk a döntés, nem pedig bárki másé.” (Richard Bach: Illúziók)

Érdekességek innen-onnan


Vérnyomás csökkentés:

Feketeribizli

_________________________________________________________________________

Hatóanyag: flavonoid, illóolaj, cseranyag, rutin, C-vitamin

Hatás: vizelethajtó, enyhe vérnyomáscsökkentő, köszvényes és reumás panaszokat enyhítő, vértisztító, izzasztó

Javallat: Hólyag, vese és prosztatabetegségek tüneteinek enyhítésére, reumás panaszok, vérnyomás csökkentésére.


Napraforgószirom

__________________________________________________________________________

Hatóanyag: lutein, karotin, kriptokszantin, kvercimeritrin, flavonoidok, kolin, betain

Hatás: lázcsillapító, nyugtató, vérnyomáscsökkentő

Javallat: Magas vérnyomás kezelésére, ideg- és lázcsillapítóként.

Fagyöngy és galagonya

__________________________________________________________________________

fagyöngyöt is a vérnyomáscsökkentő gyógynövények közé sorolják. Bár tudományosan mind ez ideig nem bizonyították, enyhén emelkedett vérnyomásnál a galagonyavirág, a galagonyalevél és a fagyöngy keverékének vérnyomáscsökkentő hatása nem tagadható.
Javaslom, hogy orvosi ellenőrzés mellett egyszer próbálja ki a következő teát.

Teakeverék:

  • galagonyavirág és -levél 30 g
  • fagyöngy 20 g
  • macskagyökér 5 g

Alkalmazása: Naponta 2 csésze teát fogyasszon.

Fokhagyma

__________________________________________________________________________

Mindennapos fogyasztása csökkenti a vérnyomást, kedvezően befolyásolja a vér koleszterinszintjét, gátolja a véralvadást, illetve meggyorsítja a vérrögök felszívódását.Kimutatták, hogy az allicin - mely a szétrágott vagy szétzúzott fokhagymából szabadul fel -, reakcióba lép a szervezetet megtámadó bacilusokkal vagy parazitákkal, s az imént említett anyag kéntartalmú fehérjéi blokkolják azok működését.

Fokhagyma az alapanyaga annak a két érrendszer tisztító receptnek, amit itt találsz:

Tündértej

Az alább leírt módon elkészített kivonat vérnyomáscsökkentő hatása a kúra után hosszabb
ideig, szerencsés esetben akár 1 évig is megmaradhat.
35 dkg megtisztított fokhagymát összezúzunk és 3 dl tiszta alkoholba (legalább 96 %-os) töltjük. Az edényt
légmentesen lezárjuk és az anyagot 10 napig állni hagyjuk. Majd az egészet egy tiszta ruhán át kell szűrni.
Az adagolást két nap múlva lehet elkezdeni. A tinktúrát fél dl tejbe kell csepegtetni, az
alább megadottak szerint, ameddig el nem fogy.
Az eredeti vérnyomáscsökkentő kínai recept - változtatás nélkül:

  Cseppek száma Cseppek száma Cseppek száma
Napok Reggeli Ebéd Vacsora
1 1 2 3
2 4 5 6
3 7 8 9
4 10 11 12
5 13 14 15
6 15 14 13
7 12 11 10
8 9 8 7
9 6 5 4
10 3 2 1

A 11. naptól három-nyolc cseppet kell a főétkezéseknél, ameddig az anyag el nem fogy.

Figyelem!

Ha valaki vérnyomáscsökkentő gyógyszert szed, azt semmi esetre ne hagyja
azonnal abba. Ennek oka, hogy az egyes módszerek, akár gyógyszerről akár természetgyógyászati kezelésről van szó, csak néhány hét után, fokozatosan fejtik ki hatásukat. Ahogyan a gyógyszereknél, úgy a természetgyógyászati módszereknél is nagymértékben eltér az egyéni érzékenység. A gyógyszeradag csökkentését a kezelőorvossal erősen ajánlatos megbeszélni. Az étrendkiegészítők esetén a fokhagyma-kivonatoknál a napi szokásos adak 4 g friss fokhagymának megfelelő adag, a magas vérnyomás kezelése esetén.

Értisztító citromkúra

Végy 30 gerezd fokhagymát, 3 nagy vagy 5 kis citromot héjastól. Pucold meg, darabold össze, azután egy turmixgépbe rakva turmixold le. A kapott pürét öntsd fel egy liter tiszta vízzel, öntsd egy fém lábasba, és addig forrald, míg épp hogy felrottyan. Egy kicsit várj, míg hül, majd szűrd le az egészet, a maradékot is alaposan nyomkodd ki.

Miután elkészültél a folyadékkal, öntsd egy tiszta üvegbe, és rakd a hűtőbe.

Az alábbiak szerint fogyaszd:

21 napon keresztül minden reggel igyál meg 3 cl-t éhgyomorra, majd 8 nap pihenő következik.
21 napig ismét minden reggel igyál meg 3 cl-t éhgyomorra, s ha úgy látod, sok marad ki, akkor sűrítheted az utolsó napokat úgy, hogy estére is megiszol egy 3 cl-t a folyadékból. A lényeg, hogy ezt az adagot egy ember egy kúra alatt elfogyassza.

Ez a kúra tisztítja az érrendszered, s egy év múlva újra megismételheted!

Gyógynövény teák

__________________________________________________________________________



Csalán tea:

Erősítő, vértisztító, vizelethajtó hatású. Hólyaghurut, reuma, köszvény, bőrbetegségek, hajhullás, magas vérnyomás, gyomorhurut kezelésére igen hatékony gyógyír. Elkészítése: 3 teáskanál teafüvet forrázzunk le egy csésze vízzel, 10 perc után szűrjük le. Vértisztító, mert alaposan átmossa a veséket.

Fagyöngy tea:

Hatékonyan serkenti a szívműködést, erősíti a szívet, csökkenti a pulzusszámot. Magas vérnyomás esetén csökkenti a kísérő panaszokat: a fülzúgást, szédülést. Használják görcsoldóként és belső vérzések ellen is. A daganatos megbetegedések esetén is alkalmazzák tumor-ellenes hatása miatt. Elkészítése: Ezt a teát kizárólag hidegen készítjük. 1/4 liter vízhez adunk 1 púpozott teáskanál fagyöngyöt, majd egy éjszakán át állni hagyjuk. Másnap felmelegítjük (de nem forraljuk) és leszűrjük. A gyógyszeripar egyes készítményeinek alapanyaga.

Bazsalikom tea:

Köhögéscsillapító, idegnyugtató, étvágyjavító, vizelethajtó hatású. Csökkenti a magas vérnyomást, és megvéd a stresszes állapot kialakulásától. Elkészítése: 3 dl vízzel forrázzunk le 1 teáskanál szárított bazsalikomot, hagyjuk állni 10-15 percig, majd szűrjük le.

Fekete ribiszke tea:

A fekete ribiszke leveléből készítik. Vizelethajtó, kiváló gyógyír magas vérnyomás, vesebaj ellen. Elkészítése: 2 teáskanálnyi szárított levelet 2,5 dl forralt vízbe teszünk, 5-6 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.

Aranyvessző tea:

Jó vizelethajtó és gyulladáscsökkentő, alkalmazzák magas vérnyomás és reuma esetén is. Csészénként 1-2 teáskanálnyi aranyvesszőfüvet forrásban lévő vízzel leöntünk, majd negyedóra múlva leszűrjük. Naponta 2-3-szor étkezések között egy csészényi teát hasznos elfogyasztani.

Medvehagyma lé:

Étvágyjavító, emésztésjavító, béltisztító. Vérnyomáscsökkentő, vérzsír csökkentő hatása közismert. Lassítja a koleszterin lerakódását az érfalban. Számos szív és érrendszeri probléma megelőzésének hatékony gyógymódja. Használják felső légúti megbetegedésekre is. Figyelem: mútétek előtt veszélyes lehet a megnövekedett vérzéshajlam miatt! Elkészítés: A növény levelét préseljük ki, majd adjuk kefirhez, joghurthoz.

Vöröshagyma(nyersen):

Kedvezően hat a koleszterinszintre, magas vérnyomásra. Érelmeszesedés megelőzésére, a szívroham rizikójának csökkentésére alkalmazzák. Gátolja a trombózis, a vérrögképződés kialakulását, segít megelőzni a koszorúér-megbetegedést. Asztmaellenes hatása bizonyított. Csökkenti az orrdugulást, tisztítja a légutakat.

Vöröshagymás tej:

Meghülésre, emésztéssegítő, immunerősítő. Kedvezően hat a koleszterinszintre, magas vérnyomásra. Érelmeszesedés megelőzésére, a szívroham rizikójának csökkentésére. Elkészítése: Vágjunk össze 1 fej vöröshagymát, tegyük egy edénybe. Adjunk hozzá egy teáskanál mézet, egy szál kakukkfüvet és szegfűszeget. Adjunk hozzá fél csésze vizet és forraljuk fel. Hagyjuk állni 12 órán át, végül nyomjuk át szitán. Ezt követően adjunk hozzá 1 dl tejet és forraljuk fel. Meghűlés esetén esetén napi két csészét fogyasszunk belőle.

Alacsony vérnyomás elleni gyógynövény teakeverék

__________________________________________________________________________



Rozmaring 2 rész

Bazsalikom 2 rész

Szederlevél 2 rész

Galagonya 1 rész

Csipkebogyó 1 rész


Terhesség esetén a rozmaringot mellőzzük!

Alacsony vérnyomásra alkalmazható gyógynövényekteák:



Borsikafű tea:

Étvágytalanság, bélhurut, köhögés, torokgyulladás és alacsony vérnyomás esetén. Két teáskanálnyi szárított borsikafüvet forrázzunk le 1 csészényi forró vízzel, majd 5 perc után szűrjük le.

Kakukkfű tea:

Frissítő hatású, köhögés, torokfájás csillapítására kitűnő gyógyír. Alacsony vérnyomásra is alkalmazzák. Baktériumölő, fertőtlenítő. Görcsoldó. Elkészítése: 1 teáskanálnyi levelet 1 csésze forrásban lévő vízzel leöntenünk, negyed órán át lefedve állni hagyjuk, majd leszűrjük.

Rozmaring tinktúra:

Alacsony vérnyomás ellen naponta 5 ml fogyasztandó belőle.



Magas vérnyomás elleni gyógynövény teakeverék

__________________________________________________________________________

Galagonyavirág     2 rész

Galagonyabogyó   2 rész

Fagyöngy             2 rész

Citromfű               2 rész

Cickafark              2 rész

Levendula             2 rész

Diólevél                2 rész

Magas vérnyomásra alkalmazható gyógynövények listája:




Cickafark, citromfű, csalán, diólevél, fagyöngy, galagonyavirág, kökényvirág, levendula, macskagyökér, meténg, orbáncfű, ribizlilevél, pásztortáska, zsurló.


Norvég kutatók bebizonyították, a kivi hatásos vérnyomáscsökkentő

Rendszeres fogyaszta a vérnyomást a normál értékhez közelíti - olvasható a J. Human Hypertension című folyóirat tanulmányában. 


Rune Blomhoff és munkatársai évek óta foglalkoznak a kivi hatásainak kutatásával. Korábban bebizonyították, hogy az eredetileg Kínából származó gyümölcs gátolja a véralvadás alapjául szolgáló vérlemezkék összecsapódását.

A kivi szinte minden fontos vitamint tartalmaz, gazdag antioxidáns vegyületekben. Európában a gyümölcs főként akkor terjedt el, amikor a kivi termesztésének vezető országa a II. világháború után Olaszország lett.

A norvég kutatók szív- és érbetegség szempontjából kiemelten veszélyeztetett vizsgálati alanyokat választottak. Igen kövér, erős dohányos férfiakat kértek részvételre. A vizsgálatot 100, emelkedőben lévő vérnyomású vagy már eleve magas vérnyomású férfi fejezte be. Először egy hónapig arra kérték a résztvevőket, hogy ne szedjenek gyógyszereket, antioxidáns készítményeket, és mivel a véralvadás kérdése is érdekelte a vizsgálókat, ne vegyenek be aszpirint.

Véletlenszerű elosztás szerint 33 résztvevő naponta három kivit fogyasztott, ugyanannyi vizsgálati alany mindenféle más gyümölcsöt és zöldséget evett ugyanolyan mennyiségben, végül a többiek a megszokott étrendjüket tartották.

A kivicsoportban már a kissé emelkedett vérnyomású résztvevők vérnyomása is csökkent, de a magas vérnyomásúak első értéke, a szisztolés vérnyomás átlag 15 Hgmm-el ment lejjebb, a második érték, a diasztolés nyomás 13 Hgmm-el lett alacsonyabb. Ez új gyógyszerek bevezetésekor is kiemelkedő hatásnak számít.

A kivi a vérnyomást növelő enzím hatását is gátolta, és a véralvadási készséget csökkentette. Ez azt jelenti, hogy háromféle kedvező szívvédő hatása van.




Min változtass:


Ez a téma sem lesz könnyű...

__________________________________________________________________________

Három olyan tényező van, amin nem tudsz változtatni, de érdemes odafigyelni a megnövekedett kockázatokra:

Életkorod:
A magasvérnyomás-betegség kialakulása az életkorral nő. A magyarországi nyugdíjasok 67%-a szenved magas vérnyomás betegségtől. (Statisztikai adat)

Nem:
Fiatal korban férfiaknál gyakoribb a magas vérnyomás. 55 és 64 éves korban a különbség kiegyenlítődik, majd a nőknél lesz gyakoribb.

Családi kórelőzmény:
A hipertónia gyakran öröklődik a családban. Ha szüleid, nagyszüleid közül valaki, esetleg többet magas vérnyomásban szenvednek, jó esélyed van, hogy nálad is kialakulhat.

Mi az, amin változtatni tudsz?

__________________________________________________________________________

Elhízás:
Minél magasabb a súlyod, annál valószínűbb a hipertónia kialakulása. A vértérfogat ugyanis a testsúly függvénye is. Hogy jobban értsd, minél nagyobb a testtömeg, annál nagyobb szövet igényel megfelelő oxigénellátást, így a szívednek több munkába kerül a vért eljuttatni mindenhová.

Mozgásszegény életmód:
A fizikai aktivitás hiánya is fokozza a vérnyomást, mert növeli a testtömeget.

Dohányzás:
A dohányfüst vegyi anyagai károsítják az érbelhártyát, mely elősegíti az LDL-koleszterin lerakódását az érfalakban. A nikotin érösszehúzó hatású, ezáltal fokozza a szívizom terhelését.

Túlzott sófogyasztás:
Gyorsítja a magas vérnyomás kialakulását. Szerepe van az érbetegségek létrejöttében, következésképpen a szívbetegségek és az agyi érbetegségek megjelenésében. Emellett a nátrium fokozza az adrenalin-receptorok érzékenységét is, ami vérnyomásemelő hatású hormon.

Alacsony káliumfogyasztás:
A kálium a szervezetből nátriumot szorít ki, így a közönséges konyhasóval ellentétes hatású. A sok gyümölcs, zöldség, tejtermék és hal jó káliumforrás.

Túlzott alkoholfogyasztás:
Az alkohol mértékletes fogyasztása csökkenti a vérnyomást, mert vizelethajtó és értágító hatású. Emellett véd a hipertóniát okozó érelmeszesedéssel szemben is, mert napi 3 dl borral azonos alkoholmennyiségig fokozza a védő HDL-koleszterin szintézisét. Efelett viszont már májkárosító hatású, ezáltal csökken az agresszív LDL-koleszterin lebontása a májban, és csökken a védő HDL-koleszterin szintézise. Idővel az alkohol súlyos szívizom-károsodást okoz (alkoholos kardiomiopátia).

Stressz:
A stressz a fokozott adrenalin és noradrenalin ("katekolaminok") termelése miatt érösszehúzó hatású, ezért fokozza a vérnyomást és a szívizom terhelését. A stressz oldására alkalmazott "módszerek" (kávéfogyasztás, dohányzás, alkoholfogyasztás) tovább növelhetik a vérnyomást. A stressz olyan mikrokeringési zavarokat okoz, melyek elősegítik az érelmeszesedést, ezáltal az érelmeszesedés által okozott hipertónia "rárakódását" is.

Cukorbetegség:
A magas vérnyomás kockázatát fokozhatják még a zsíranyagcsere zavarai (magas vérzsír-értékek), cukorbetegség és alvási légzéskimaradás (apnoe).


És ha netán alacsony lenne:

Sok természetes módszer van a vérnyomás emelésére, ilyen pl. a méz, a nyers zabkása, és a nyers tojássárgája is. Míg a magas vérnyomásnál a túlzott só bevitel okoz gondot addig az alacsony vérnyomásnál érdemes mértékkel sózni az ételeket. Vérnyomás emelő hatása van a sportnak is, így ha valaki rendszeres sportol, megszűnhetnek a tünetek. Hasonló hatással van a szauna, és a hideg vizes váltó zuhany is, de az is elég, ha reggel a zuhany után jó alaposan átdörzsöljünk testünket egy frottír törölközővel.


A gyógynövényeket is felhasználhatjuk a vérnyomás emelésére, keverjünk össze 50-50 g borsmentát, és rozmaringot, majd ebből a keverékből főzzünk teát, amit naponta kétszer érdemes fogyasztani. A Majoranna és rozmaring tea már önmagában is emeli a vérnyomást, ezeket minden nap reggel érdemes fogyasztani.

Illóolajok közül használjuk a borsmentát, a rozmaringot, a kakukkfüvet, vagy a kámfort, csepegtessünk pár csepp illóolajat a párologtatóba, majd lélegezzük be, de ezeket tehetjük fürdővízbe is, ami szintén jó hatással van az alacsony vérnyomásra.

Aki hajlamos a szédülésre reggel óvatosan kelljen fel az ágyból, először csak üljön, fel majd óvatosan álljon fel, és érdemes reggel egy pár perces tornát is elvégezni, amely emeli a vérnyomást.







Weblap látogatottság számláló:

Mai: 18
Tegnapi: 92
Heti: 386
Havi: 2 419
Össz.: 481 052

Látogatottság növelés
Oldal: Vérnyomásról
“Gyógyszerekre nincs mindig szükség, de a gyógyulásba vetett hitre igen.” - © 2008 - 2024 - erzso-gyogyasz.hupont.hu

Az, hogy weboldal ingyen annyit jelent, hogy minden ingyenes és korlátlan: weboldal ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »