Érdekességek innen-onnan...
Betegségek vitamin, ásványanyag és nyomelem kúrája
Az alábbi felsorolás tartalmazza az egyes betegségek esetén szükséges vitaminokat, ásványanyagokat és nyom-elemeket.
Akne
A-, C-, D-, E-, F-vitamin
Alacsony vérnyomás
B1-vitamin
Allergia
mangán, kén, kálcium
Álmatlanság
B-vitaminok, kálcium
Angolkór
D-vitamin, kálcium, fluor, magnézium, szilícium
Aranyér
B1-, B3-vitamin, bíoflavonoidok, K-vitamin
Ásványanyagok hiánya (demineralizáció)
D-vitamin, kálcium, fluor, molibdén, foszfor, szilícium
Aszténia (alkati gyengeség)
B4-vitamin, C-vitamin, mangán
Nem gyulladásos bőrbajok,dermatózisok),
B10-vitamin, kén
Bőr-védelem
A-, B2-, B3-, B5-, 83, B10 vitamin, réz, szilícium
Cellulitisz (a laza kötőszövet gyulladása)
B11-, F-vitamin, jód, szilícium
Cukorbaj
B6-vitamin, króm, mangán, nikkel, cink
Depresszió
B3-, C-vitamin, kálcium, mag nézium
Égés
A-. B3-, B5-vltamin, réz
Ekcéma
A-, E-. F-vitamin, kén
Elhízás
B1-, B11-, B15 , F-, l-vitamin, króm, jód, nikkel, szilícium
Emésztési zavarok
B3 , B7-vitami
Energia-háztartás zavara
B1-, B2 , B3-, B5 , B11-vitamin, jód, foszfor
Erelmeszesedés
B7-vitamin, króm, vanádium
Etvágytalanság
B7-vitamin, B11-vitamin
Fáradékonyság, fáradtság
B15 , C-vitamin, mangán, kén
Fertőzések, fertőző betegségek
A-, B5 , B6 , C-vitamin, réz, magnézium, szelén, cink
Fogszuvasodás
fluor, molibdén, vanádium
Görcsök (izom-, ér-, gyomorgörcs)
B2- vitamin, magnézium
Grippe, meghűléses betegségek
C-vitamin, magnézium
Hajhullás, őszülés
B5, B6 vitamin, szilícium
Húgysav (lerakódás)
B6 vitamin, foszfor
Idegesség
B-vitamin csoport, mangán
ideges eredetű görcsök
káicium, kobalt
idegrendszeri zavarok
B1-, B6 , D-, I-, J-vitamin, kálcium, kobalt, magnézium, foszfor
Koleszterin (magas szint a vérben)
B3-, B7-, B11-, I-, J-vitamin, króm, vanádium
Köszvény, reumatikus betegség hajlam
F-vitamin, mangán, foszfor
Látás zavarok
A , B2 vitamin
Magas vérnyomás
Bl- vitamin, biofiavonoldok, króm
Májbajok, májműködés zavarok
B7-, I-vitamin, jód, kén
Méhvérzés, fokozott havi vérzés
bioflavonoidok, I-, J-vitamin és K- vitamin
A menstruációt megelőző tünetegyüttes
A-, B6-, E-, F-vitamin
"Nehéz láb" szindróma (túlerőltetés)
biofiavonoidok, I- és J vitamin
Neuraszténia
C-vitamin, magnézium
Növekedési zavarok
A-, D-vitamin, kálcium, réz, fluor, magnézíum, nikkel, kálium, szilícium
Korai öregedés
A-, C-, E-vitamin, vas, szelén, kén, cink
Reuma
B-vitamin csoport (főképpen B6), D-vitamin, mangán
Sportteljesítmény fokozás
B15-, C-vitamin, kálium
Stresszekkel szembeni fokozott ellenállás elérése
B1-, B5-, C-vitamin, magnézium
Szellemi túlterhelés
B-vitamin csoport, C-, J-vitamin, jód, foszfor
Szapora szívverés
kálcium
Szíverősítés
B1-, B5-, B11-, F-vitamin, szelén, vanádium
Szorongás
C-vitamin, magnézium
Változáskort vérzés elmaradása
A-, C-, E-, F-vitamin
Vérkeringési zavarok
B1-, B3 vitamin, biofiavonoidok, F-, J-vitamin,
króm, vanádium
Vérszegénység (anémia)
B4-, B7-, B9-, Bt2-vitamin; réz, kobalt , vas, molibdén
Vérzések
bioflavonoidok, I-, J-, K-vitamin
Visszér-panaszok
biofiavonoidok, I-, J-, K-vitamin
* * * * * *
Búzacsíra - életcsíra
Kincsetérő örökségünk
Azokban az ősidőkben, vagy akár még néhány évszázad előtt is, amikor az ember még képes volt csodálkozni, amikor titokzatosnak és csodálatosnak látta az életet és az élet-megnyilvánulásokat, a virágzást, a termést, akkor a sok élet-csoda között is legcsodálatosabbnak látta, tudta a csírázó magot. Ennek tulajdonítható, hogy az ókori egyiptomiak fakeretbe, faládácskákba földet, iszapot tettek és gabonát vetettek bele. Amikor a gabona csírázni kezdett, ezt a "gabonamúmiát" kedves halottjuk sírjába tették. A gabonacsíra a halál utáni újjáéledést jelképezte számukra a sír sötétségé-ben.
Az Edmond Bordeaux Székely által a vatikáni könyvtárban megtalált arámi nyelvű kézirat szerint Krisztus természetes, vegetárius táplálékot ajánlott betegségek gyógyításaként és az egészség ételeként. Ebben is kiemelten hirdette a csírázó búzamagból készült naponsült kenyeret. "Az élet, mit Isten bőséges asztaláról esztek, testeteknek erőt és ifjúságot ad, és a betegség távol marad tőletek. Mert Isten asztala táplálta az öreg Matuzsálemet, és bizony mondom néktek, ha úgy éltek, mint ő élt, akkor az élőknek Istene nektek is, mint neki, hosszú földi életet ajándékoz."
A világ minden zugában dokumentumát találjuk annak, hogy már tízezer évekkel ezelőtt teljes gabonából, csírázó gabonamagból számos táplálékot készített magának az ember, nagy megbecsülésben részesítve ezeket az ételeket. Máig fennmaradt ez a hagyomány a népi táplálkozás örökségeként.
Tudós expedíciók tanúsága szerint a világ legegészségesebb és leghosszabb átlagos életkorú népe a Hunza törzs, amely a Himalája tövében, a Boldogság Völgyében él. Vegetárius étrendjükben a legfontosabb helyet a csírázó magvak, a teljes gabonamagvak és a csírázó gabona foglalja el. Félnyers, teljes szemből nyert kenyeret esznek. De Ázsia minden népe körében ősidőktől kezdve jól ismert, megszokott étel a csírázó mag.
A magyar nép keleti eredetű, őshazájának a mai Mongólia, Észak-Kína tartható. Keletről hozhatta magával a csírázó mag táplálékként való szinte misztikus tiszteletét, megbecsülését. Mivel itt a búzatermesztés került középpontba, a csírázó búzamagét. A magyar ember "élet"-nek nevezi a búzát, legfontosabb kenyérnövényét.
A téli napéjegyenlőség, Karácsony napján szokásos "uralás" során legénycsapatok sorra járják a házakat és egészséget, békességet kívánnak a háziaknak, s eléneklik a búza élettörténetét a vetéstől a kenyérsütésig. Amikor az érett búzából néhány szálat hazavitt a gazda, s feltette az asztal tetejére, az asztal felragyogott, olyan szép volt az, hogy a ház kivilágosodott. A malomban, amikor őrli a molnár, arany lisztté válik. Az arany lisztből sütött kenyér olyan nehéz (olyan értékes), hogy lehajlik a szeg alatta, amikor ráakasztják.
A magyar parasztkonyha egyik legrégibb, legkedvesebb édes süteménye volt a csíráztatott gabonából készült csíra-málé. A téli időszak köznapi étele volt, főként azonban az adventi, húsvéti böjt idején került leggyakrabban asztalra.
Karácsony estéjéhez, az "uraláson" kívül még egy elgondolkoztató szimbolikus szokás, cselekvés kapcsolódik: az Al-földön egymásnak küldözgették ajándékként a búzacsírát, búzafüvet, amit Luca napján - december 13-án - kezdtek csíráztatni, és mindenütt a karácsonyi asztalra tették.
Mindez azt bizonyítja, hogy elődeink, és napjainkban is a hagyományokat többé-kevésbé megőrző parasztság, milyen nagy becsben tartotta és tartja a teljes magot, csírázó magot, gabonamagot táplálékként.
A modern táplálkozástudomány mindenben igazolta ezt a megbecsülést. Valóban "élet" a búzamag, mert minden életfontos tápanyagot magában foglal. De csak akkor, ha héja rétegeivel - és csírájával - együtt őröljük lisztté, s ilyen módon sütünk belőle kenyeret, vagy készítünk kíméletes melegítéssel, vagy inkább nyersen ételeket, süteményeket. A parasztkenyér, a barna vagy fekete kenyér, a gabonapehelyből készült müzli és más ételféleségek is ilyen teljes értékű táplálékok, életet, egészséget és erőt adnak. Nem az élet és egészség, hanem a civilizációs betegségek elősegítője azonban az ipari civilizációban élő mai ember mindennapi kenyere, a fehér kenyér. A mai konyhatechnika, élelmiszeripar, kereskedelem és vendéglátóipar már nem akar tudni a csírázó magról, és hol van a mai ünnepi asztalról, és egyáltalán az ebédlőasztalról a búzafű és a csírázó magvakból készült étel-ital?
De az életreformer-közösségek, a reform táborok, a vegetárius vendéglők és az élet megőrzésének művészetét gyakorló egyének ismét rácsodálkoznak a csírázó magra, és elfoglalja méltó helyét étrendünkben. Ez a természetes élet- és táplálkozásmód terjedőben van világhódító útra indult a Vízöntő korszak táplálkozásaként.
A csírák és csírakészítmények jelentősége
A világ legjobb hagyományaiból indult ki a Manna Rax, a csírázó búzamagból készült gyógytáplálék megalkotója hiszen az emberiség ősi hagyományai őrzik nemcsak kultúrában, hanem táplálkozásban is az értéket a mai elsilányosodással szemben. Dr. Maximilian Oskar Bircher-Benner egy akkoriban, a századelőn már kihalóban levő svájci ételt, a "müzli"-t tette világhírűvé, gyógyítóreform-étrendje közép-pontjába helyezve.
Természetesen nem elég egy-egy fogás, étel, gyógytáplálék erejéig változtatnunk, egész életünk és táplálkozásmódunk gyökeres változást igényel, csak így szabadulhatunk meg a civilizációs betegségektől (reuma, infarktus és más szív- és érbetegségek, rák, cukorbaj stb.), túl tápláltságtól, vitamin, ásványanyag-, nyomelem hiányállapotoktól, mert "jóltáplált éhező" a mai ember.
Nagy hasznára lehet minden lábadozó betegnek és bár-mely betegségben szenvedőnek is, valamint a túlterheltek, az agyonhajszoltak. ("rohanó élettempó"-ba merültek), az aszténiások, gyenge egészségűek és testalkatúak egyre nagyobb tömegének.
Javára válik nemcsak az anyának, hanem gyermekének is, pótolhatatlan értéket képvisel a terhesség és szoptatás alatt is. Ott van a helye a sportolók és nehéz test) munkát végzők étrendjében éppen úgy, mint a szellemi munkásokéban. A kisgyermek; a növő gyermek és a serdülő ifjú növekedését és szellemi fejlődését éppúgy elősegíti, mint az öregek testi erőnlétének és értelmi képességének fenntartását!
A búzacsíra kivételesen gazdag ásványi anyagokban: kalciumot, krómot; kobaltot, rezet, vasat, fluort, magnéziumot, mangánt, molibdént, foszfort, káliumot, cinket tartalmaz. Fehérjéje, zsírja és szénhidrátja könnyen emészthető. Telítetlen zsírsavat (linolsav, linolénsav) tartalmaz, amelyek az újabb kutatások bizonyossága szerint degeneratív betegségek (pl. érelmeszesedés) megelőzésére és kezelésére alkalmasak. Az állati fehérjéhez hasonló arányban fordulnak elő benne aminosavak, és az esszenciális aminosavakkal együtt: leacin, izoleucin, valln, metioniri, cisztin, fenilalanin, tirozin, treonin, triptofán- lizin; hisztidin; arginin. Mi több, foszforral egybekapcsolt nukleinsavat is kimutattak benne, amelynek alapvető szerepe van a fehérjék bioszintézisében. Vitaminokban sem szűkölködik: B1, B2, B3, B4, B5, B6. B7, B10 , B11, B12; C, D, E, F, I, J vitamin gazdag tárháza:
A szó legszorosabb értelmében, jelentésében tápegész és élő táplálék, mert pl. zsírt is szolgáltat a zsírban oldódó A és E-vitamin felszívódásához. A búzaszemben csírázás közben az összetett fehérjék alkatrészeikre; aminosavakra esnek szét', a keményítőből cukor készül(12), az emésztéshez és bontáshoz szükséges fermentek is rendelkezésre állnak.(13)
Ilyenkor már olyan vitaminok, nyomelemek, életerők keletkeznek, amelyekkel maga a száraz mag nem rendelkezik. Így könnyen emészthetővé válik, mert az előbb említett anyagok hatására megindul a zsírok, a fehérjék, és a szénhidrát lebontása az előemésztés folyamata.(14)
A búzacsíra vitamintartalmának robbanásszerű növekedése a csírázás első napjaiban
Mit egyél, ha kalciumhiányod van?
Kalciumtartalmú ételeink:
Nem fogyasztasz elegendő kalciumot? Segítünk, mely ételekkel egészítheted ki hiányos táplálkozásodat!
Miért van szükségünk kalciumra?
Kalcium szükséges:
az optimális csonttömeg elősegítéséhez, fenntartásához,
a fogak egészségének megőrzéséhez,
a véralvadáshoz,
az izmok összehúzódásához,
a szív-és keringési rendszer normál működéséhez,
a normál vérnyomás megtartásához,
a normál sejtműködés fenntartásához
Mennyi kalciumra van szükségünk?
Egy felnőttnek naponta kb. 1000 mg kalciumra van szüksége, várandós anyáknak, valamint a klimax utáni korban lévő nőknek 1200-1500 mg-ra.
Mik lehetnek a kalciumhiány tünetei?
izomgörcs
izomfájdalom
csontritkulás
depresszió
memóriazavar
töredezett körmök
szuvas fogak
Lássuk, akkor mely ételeink tartalmazzák a legtöbb kalciumot!
100 gramm élelmiszer kalcium tartalma:
kalciumZöldségek:
Petrezselyem zöldje: 245 mg
Paraj: 133 mg
Sóska: 113 mg
Brokkoli, póréhagyma 87 mg
Kelkáposzta: 57 mg
Pasztinák: 51 mg
Zöldborsó: 41 mg
Vörös káposzta: 35 mg
Zeller gumó: 34 mg
Zöldbab: 32 mg
Bimbós kel: 30mg
kalciumGyümölcsök:
Banán, mazsola: 110 mg
Birsalma: 66 mg
Ribiszke (vörös): 56 mg
Szeder: 52 mg
Csipkebogyó: 50 mg
Narancs: 43 mg
Kiwi: 38 mg
Egres: 36 mg
kalciumGabonák:
Zabpehely: 71 mg
Búzakorpa, zabkorpa: 67 mg
Búzacsíra: 49 mg
Árpa: 38 mg
Teljes kiőrlésű rozsliszt: 30 mg
kalciumHüvelyesek:
Szójabab: 200 mg
Bab: 100 mg
Sárgaborsó, lencse: 68 mg
Olajos magvak:
Mák: 968 mg
Szezámmag: 950 mg
Mogyoró: 290 mg
kalciumMandula: 238 mg
Dió: 202 mg
Pisztácia: 136 mg
Napraforgómag: 118 mg
Gesztenye: 94 mg
Földimogyoró: 88 mg
Tökmag: 66 mg
Tojás: 40 mg
kalciumTejtermékek:
Parmezán sajt: 850 mg
Ementáli, Edami sajt: 800 mg
Trappista: 600 mg
Márványsajt: 240 mg
Tejföl: 130 mg
Kefír, joghurt: 120 mg
Tehéntej (2,8%-os, pasztőrözött): 114 mg
Tejszín: 100 mg
Túró: 63 mg
Egyéb ételek:
Szardínia: 330 mg
Tofu: 227 mg
(Forrás: Dr. Rodler Imre: Új Tápanyagtáblázat)
A D-vitamin hiány
első 9 figyelmeztető jele:
Vannak olyan emberek, akiknél a D-vitamin hiány nem okoz azonnali tüneteket.
A nyugtalan alvás, izomgörcsök, általános fáradtság, ízületi fájdalom, izomfájdalom vagy gyengeség, a koncentrálóképesség zavara, fejfájás, székrekedés vagy hasmenés, és a hólyag problémák utalhatnak erre az állapotra.
Felsoroljuk azt az első kilenc jelet, amelyekre figyelni életmentő is lehet:
1. Asztma – 1200 NE D-vitamin-kiegészítés naponta csökkenti az asztmás rohamok gyakoriságát és súlyosságát.
2. Depresszió – a D-vitamin hiány depresszióhoz és más pszichiátriai betegségekhez vezet. Ha egy nő elég D- vitamint kap terhessége alatt, az bizonyítottan csökkenti annak az esélyét, hogy gyermeke életének későbbi szakaszában mentális betegségektől szenvedjen.
3. Szívbetegségek – a Molecular Nutrition & Food Research magazin egyik cikke beszámol arról, hogy a szív- és érrendszeri betegségek sokkal gyakoribbak azoknál az embereknél, akik D-vitamin hiányosak. A súlyos szívelégtelenségben szenvedő gyermekek egy része- a cikk szerint- jól reagált a D-vitamin-kezelésre.
4. Magas vérnyomás – a magas vérnyomást kapcsolatba hozták a kalcium, magnézium, kálium és D-vitamin hiánnyal.
5. Rheumatoid arthritis – ez egy pusztító betegség, amely szisztémás gyulladással, súlyos fájdalommal és ízületi károsodással jár. Tanulmányok kimutatták, hogy a D-vitamin enyhíti a betegséggel társuló fájdalmat és merevséget.
6. Sclerosis multiplex – tanulmányok kimutatták, hogy minél távolabb élsz az egyenlítőtől, annál valószínűbb, hogy kialakul nálad ez a betegség. Anapsütés hiánya erős kapcsolatot feltételez a SM és a D-vitamin közt.
7. Rák – több, különböző típusú rák is kapcsolódik a D hiányossághoz, beleértve az emlőrákot, a prosztatarákot és a vastagbélrákot. Az ok-okozati összefüggés olyan erős, hogy a Mayo Klinika különböző vitaminszintet ajánl a rák megelőzésére és például magára a prosztatarák kezelésére.
8. Fogágybetegség – az íny gyulladása fájdalmat, vérzést és a fogak elvesztését okozza. A D-vitamin segíti a defenzinek és katelicidinek formációját, amelyek csökkentik a káros baktériumok számát a szájban.
9. Cukorbetegség – egy cikk a világ legegészségesebb élelmiszereiről a gyenge vércukorszint szabályozást D-vitaminhiány tünetjelenségeként határozza meg.
Források: 1) http://www.mayoclinic.org
Olvass többet itt: http://naturahirek.com/a-d-vitamin-hiany-elso-9-figyelmezteto-jele/